Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

W DNIU 13.12 2013 R. W GODZINACH OD 13.00 DO 20.00

TRADYCYJNIE NA AULI SZKOLNEJ LICEUM

ORGANIZUJEMY MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

Liczy się każdy list, przygotowaliśmy wzory pism w j. angielskim i opisy spraw.

 

imprezy promujące prawa człowieka w czasie Maratonu:

13.00-14.00 Debata „Polska powinna ratyfikować Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.”

            Tematyka filmów  dotyczy różnych form przemocy wobec kobiet:

 14.00-15.30  „PRZEZNACZONE DO BURDELU

 Nowojorska fotoreporterka Zana Briski przyjechała do Indii po raz pierwszy w 1998 roku z zamiarem uwiecznienia na fotografiach ciężkiego życia tamtejszych kobiet. Przyjaciel zaprowadził ją do znajdującej się w Kalkucie Dzielnicy Czerwonych Latarni, gdzie Briski odkryła nowy, groźny, ale również fascynujący świat i to właśnie jego mieszkańców postanowiła uczynić bohaterami swoich fotoreportaży. ..

15.40-16.25 „KOBIECOŚĆ POD OSTRZEM”

Dokument o powszechnym afrykańskim zwyczaju, jakim jest obrzezanie kobiet. Zabieg ten jest nie tylko niezwykle bolesny, ale rodzi wiele powikłań, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety. Wykonywany  często w warunkach polowych, bez jakichkolwiek środków higieny, wielokrotnie używaną żyletką bądź innym ostrym narzędziem, staje się zarazem źródłem wielu chorób, w tym AIDS.

16.30- 17.10 „KIEDY ZAJDZIE KSIĘŻYC” przedstawia historię dwóch Nigeryjek, Joy i Anny, przerzuconych do Europy przez handlarzy ludźmi. Obie mogą mówić o szczęściu: wiele ofiar handlarzy ginie jeszcze w drodze do Europy, na północnoafrykańskiej pustyni albo na morzu. Inne czeka piekło na miejscu. Przerzuty ludzi odbywają się nocami, kiedy zajdzie księżyc, żeby w ciemnościach straż przybrzeżna nie zauważyła podejrzanych ruchów na brzegu. Po przybyciu do krajów docelowych, Hiszpanii i Danii, obie bohaterki spotkał los tysięcy innych sprzedanych Afrykanek: odebrano im paszporty i zmuszano do prostytucji, podobnie jak dwa miliony innych kobiet i dzieci, które co roku wpadają w ręce bezwzględnych handlarzy.  „

SERDECZNIE ZAPRASZAMY