Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Kraków oczami Wyspiańskiego

Poznać Kraków oczami Wyspiańskiego, poczuć atmosferę młodopolskiej sztuki.
Z takim zamiarem 4 grudnia 2013 roku młodzież z naszej szkoły kolejny raz udała się na wycieczkę do królewskiego miasta.
Najpierw Rydlówka - miejsce magiczne i jakże symboliczne. To  właśnie tu w podkrakowskich Bronowicach  powstał zamysł  stworzenia najbardziej reprezentatywnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego Wesele.

Spacer  po Krakowie  szlakiem Wyspiańskiego pokazał uczestnikom wycieczki artystyczną duszę tego wybitnego artysty. Wszystko  co stworzył Stanisław Wyspiański zachwyca  swym artyzmem - detale balustrady z liści kasztanowca, fryzy w Domu lekarskim,  witraże,  obrazy, szkice, ilustracje, dramaty tego kontynuatora romantycznych poetów-wieszczów - i  wyzwala ogromne emocje. Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia był spektakl w Teatrze Starym  Akropolis w reżyserii Łukasza Twardowskiego. Byliśmy świadkami nowej historii Narodowej Sceny Teatru Starego. Reżyser  wprowadził spore zmiany, połączył projekcję filmową z żywym słowem. Takie awangardowe podejście do tekstu, który  nie jest już  elementem stałym, pokazuje  nowe, odważne  odczytanie dramatu.