Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Informacja o Orszaku Trzech Króli

Od kilku lat w uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miastach Polski organizowane są uliczne Jasełka zwane Orszakami Trzech Króli. Tegoroczny, drugi w historii Zagłębia, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Będzina w uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia 2014r.). Organizatorzy wybrali na ten rok jako motto słowa zaczerpnięte
z bożonarodzeniowej homilii bł. Jana Pawła II: ,,Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno”.

Po wspólnej Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, około czterotysięczny tłum rozpoczął wspólne rodzinne kolędowanie i zabawę. Z każdym rokiem wspólne kolędowanie przyciąga coraz więcej rodzin, a do orszaku włącza się coraz więcej miast.

Na czele orszaku jechali dorożką trzej królowie. Trasa wiodła do trzech mansjonów (w teatrze średniowiecznym ażurowa budka imitująca jakiś obiekt, w którym rozgrywa się akcja dramatu) umieszczonych na podium. Pierwszy mansjon dworu króla Heroda przygotował Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie. Drugi mansjon gospody, gdzie nie chciano przyjąć Maryi
z Dzieciątkiem i Józefem przygotowali uczniowie naszego liceum.
W poszczególne role wcieli się nasi uczniowie: św. Józef - Radosław Masłowski, Maryja – Paulina Pieczyrak, gość 1 -Mariusz Samborski, gość 2 - Julia Polak, gość 3 - Klaudia Zbrońska, gość 4 - Kacper Zajdlicz, moderator okrzyków - Oskar Bugaj. Trzeci mansjon zwycięstwa dobra nad złem, przedstawili klerycy Wyższego Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Uczestnicy za przewodem gwiazdy dotarli do symbolicznego Betlejem u podnóża kościoła św. Trójcy, aby złożyć hołd Jezusowi. Na zakończenie wspólnej zabawy wszyscy mogli posilić się ciepłą grochówką ufundowaną przez starostę będzińskiego p. Krzysztofa Malczewskiego.

 

Ks. Grzegorz Maciejewski