Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Akademia Nauki WSB w Koperniku

Stereotypy, odrębność kulturowa, lęk przed „obcym i nieznanym”  to tematyka wykładu pt.:
„Kilka rzeczy o Romach, które chciałbyś wiedzieć, ale boisz się zapytać” dra Macieja Witkowskiego, który 15 stycznia br. spotkał się z uczniami naszej szkoły. Wykład odbył się
w ramach Akademii Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wykładowca WSB przy pomocy kilku prostych zabiegów udowodnił słuchaczom siłę stereotypów, których istnienia nie zawsze jesteśmy  świadomi. – Aby rozpocząć zajęcia muszę trochę przemeblować salę. Czy mogę prosić dwie panie o pomoc w przesunięciu ciężkiego biurka? – dr Witowski, zwrócił się do słuchaczek, wywołując wśród zebranych sporą konsternację. – Do takiej pracy delegowani są zwykle chłopcy – komentowali zdziwieni uczniowie.

Jednak głównym tematem spotkania była egzotyczna kultura romska. Jej barwne elementy jak taniec czy muzyka często budzą podziw i uznanie wśród Polaków. Z drugiej strony obawiamy się „cygańskiej mafii”, czy kradzieży dzieci i nieuczciwych wróżek. Wykładowca na podstawie wyników własnych badań antropologicznych opowiedział młodzieży o rozwarstwieniu
i różnorodności społeczności romskiej. Podczas wykładu zaprezentowano m.in. fotografię biednych wiosek cygańskich i – dla kontrastu – przepychu w jakim żyje w Rumunii „król wszystkich Cyganów”.

 Jak wskazują źródła historyczne, grupy cygańskie mieszkające dziś w poszczególnych krajach Europy, najprawdopodobniej przybyły z Indii jako przedstawiciele tego samego ludu. Dość powszechnie  podzielana hipoteza głosi, że było to około 600-800 lat temu. Do dzisiaj nie wiadomo jak to się stało, że żyjąc w rozproszeniu, poddawani otwartej presji asymilacyjnej,  nie posiadając własnego państwa i nie posługując się pismem Romowie potrafili zachować podstawowe elementy własnej tradycji – mówił wykładowca.

 Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami z kontaktami z Romami,
w dyskusji umiejętnie wykorzystując nie tylko wiedzę szkolną, ale i dodatkowe informacje
o kulturze cygańskiej pochodzące z literatury, czy filmu (m.in.„Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, który gości właśnie na ekranach kin).

 Dr Maciej Witkowski - wykładowca akademicki. Adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jego główne zainteresowania to psychologia społeczna, komunikacja, socjologia kultury.

Akademia Nauki WSB -  cykl wykładów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych
w przystępnej, popularnonaukowej formule przez pracowników akademickich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Tematyka spotkania obejmuje zagadnienia m.in. z obszaru nauk społecznych, ekonomii, informatyki, marketingu, przedsiębiorczości, czy social media (w zależności od potrzeb i zainteresowań uczniów).