Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Czwartki z Kopernikiem

W czwartek 6 marca rozpoczęliśmy cykl spotkań  "Czwartki z Kopernikiem".
Są to lekcje specjalnie przygotowane dla uczniów klas trzecich gimnazjum. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z gimnazjów będzińskich oraz z Siemonii.
Na lekcji chemii przypomnieliśmy, jak otrzymuje się gazy i natychmiast wiedzę uczniowie wykorzystali w przygotowanych doświadczeniach. Każdy uczestnik zajęć mógł otrzymać wodór i tlen. Wszyscy gimnazjaliści znają tablicę rozpuszczalności, ale u nas mogli sami taką tablicę tworzyć. Przypomnieliśmy - oczywiście praktycznie - barwy różnych wskaźników w roztworze. Bardzo ważne jest wykrywanie związków organicznych. Uczestnicy zajęć nie będą mieć trudności z pytaniem o próbę Trommera - sami wykonali to oznaczenie.

Na lekcji biologii gimnazjaliści samodzielnie przygotowali i obserwowali preparaty mikroskopowe tkanki nabłonkowej i skórki liści. Na tej podstawie mogliśmy omówić cechy tkanek roślinnych i zwierzęcych, pokrywających ciała organizmów. Obserwowaliśmy również zjawisko plazmolizy i wyjaśniali zjawisko osmozy. Na podstawie obserwacji aksolotli, hodowanych w pracowni biologicznej, uczestnicy zajęć podali przystosowania zwierząt  do życia w wodzie i wyjaśniali, na czym polega albinizm.

Mamy nadzieję, że lekcje w Koperniku nie tylko pomogą w przygotowaniu się do egzaminu, ale oswoją uczniów z poziomem i wymaganiami w liceum.

Zapraszamy na następne zajęcia w kolejne czwartki. Możesz do nas dołączyć - szczegóły w zaproszeniu.

 

Zapraszamy do galerii.