Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

UNIWERSYTET ŚLĄSKI – partnerstwo dla przyszłości

Rok szkolny 2013/14 przyniósł naszej szkole początek współpracy z Uniwersytetem Śląskim w dziedzinie fizyki. Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Śląski objął honorowy patronat nad klasami o ukierunkowaniu politechnicznym i przyrodniczym.

Właściwie, dlaczego fizyka?..., bo fizyka jest wszędzie, bo opisuje świat/Wszechświat i tworzy lepsze jutro. Fizyka to coraz szybsze komputery i smartfony, to wyprawa na Marsa i poszukiwanie nowych planet.

To właśnie fizycy tworzą nowoczesny sprzęt badawczy, aparaturę medyczną a współczesne metody leczenia nowotworów powstają w pracowniach fizyki jądrowej i biofizyki.

A jeżeli ktoś po prostu lubi patrzeć w gwiazdy – to także jest praca fizyka – począwszy od konstrukcji lunety, przez przesunięcie ku czerwieni a skończywszy …

Wszystkie swoje zainteresowania można rozwijać poprzez kształcenie w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, który oferuje kierunki dla każdego z Was. Są to, między innymi:

  • Biofizyka i fizyka medyczna
  • Ekonofizyka
  • Geofizyka
  • Fizyka techniczna
  • Nanofizyka
  • Informatyka
  • Ochrona środowiska

Partnerstwo z Uniwersytetem Śląskim to także współpraca ze Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (jednostki partnerskie: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Onkologii w Gliwicach, Politechnika Śląska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Medycyny Pracy) . To nowoczesny, pięknie usytuowany budynek z zapierającymi dech pracowniami. Jednakże współpraca ta oznacza przede wszystkim kontakt ze wspaniałymi naukowcami, którzy swój cenny czas poświęcają nie tylko studentom, ale także licealistom.

Mamy nadzieję, że kolejne lata zaowocują częstymi wizytami młodzieży naszej szkoły w Instytucie Fizyki i Centrum Międzyuczelnianym, wspólnymi projektami oraz zadowoleniem dla wszystkich partnerów.

http://www.smcebi.us.edu.pl

http:/ /www.if.us.edu.pl