Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Dziwny jest ten świat, czyli osobliwości fizyki

16 września uczniowie naszej szkoły, szczególnie zainteresowani fizyką, wybrali się na Uniwersytet Śląski do Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego aby wziąć udział w zajęciach „Osobliwości świata fizyki”. W tegorocznej edycji wykładów mogliśmy uczestniczyć w trzech: „Dwa oblicza światła”, „Zero, jeden, dwa… czyli zasady dynamiki” oraz „Historia światłem pisana”.

Patrząc na świat wokół nas nie zastanawiamy się nad tym czym jest światło i nie zdajemy sobie sprawy z jego złożonej natury. Newton wyobrażał sobie światło jako strumień cząstek, natomiast Huygens, jako falę. Dowiedzieliśmy się, że obaj mieli rację. Nasze życie zmienia się wraz z rozwojem nauki, odkryciami i wprowadzanymi nowymi technologiami. Właściwe oświetlenie zawsze było jednym z trudniejszych wyzwań technicznych. Postęp w tej dziedzinie jest specyficznym zapisem historii naszej cywilizacji! Wykłady były bardzo ciekawe, dzięki nim poszerzyliśmy naszą wiedzę i dowiedzieliśmy się więcej na temat osobliwości otaczającego nas świata.