Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2014/15

Historia jest w naszej pamięci

Święto Niepodległości. w naszej szkole obchodzono zgodnie z tradycją - uroczyście. Swą obecnością zaszczycił nas poseł na Sejm RP Pan Waldemar Andzel.
W 1908 roku uczniowie tej szkoły rozwinęli ruch niepodległościowy w myśl zasad wyznaczonych:

Dzieła Kochaj Wielkie,
Duszę Kształć Własną,
Dąż Ku Wiedzy,
Dolę Kuj Własną,
Dzielność Kształć Wytrwale,
Dąż Ku Wolności,

Dobro Krajowe Wznoś,
Domem Kraj Wolny

Wzorem dla ich działania byli młodzi patrioci doby romantyzmu - Filomaci i Filareci. Nazwiska wychowanków, bohaterów i żołnierzy I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika zostały umieszczone na tablicy pamiątkowej. Oto ci, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę: Bielski Stefan, Ciechowski Henryk, Ciechowski Jerzy, Czajkowski Bolesław, Heine Bolesław, Kalabiński Aleksander, Kowalczewski Sylwester, Gajewski Mieczysław, Lewkowicz Izaak, Nałęcz Stefan, Majewski Starza Mieczysław, Matyszkiewicz Edward, Moneta Daniel, Piotrowski Józef, Rudzki Stanisław, Otto Roman, Sitko Stanisław, Wierzbowski Tadeusz, Wiśniewski Artur, Witwicki Andrzej, Zdzitowiecki Bogdan, Zimny Stefan, Praski Mateusz.

Czas okresu międzywojnia należy także utożsamiać z działalnością kabaretów. Szkolny teatr „Twarze” tekstami Hemara i Tuwima przypomniał nam wyjątkowy styl kultury przedwojennej Polski.