Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2014/15

Odnaleźliśmy Dzieciątko!

W święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie Świętem Trzech Króli, już kolejny raz wyruszył w Będzinie Orszak Trzech Króli. Był to jeden z ponad 330 orszaków, które wyruszyły w Polsce w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus. Do tego należy dodać kilkadziesiąt tysięcy osób w 15 miastach zagranicą, którzy wzięli udział w tegorocznych Orszakach Trzech Króli. Ulicami naszego miasta przeszło w barwnym i rozśpiewanym marszu ponad 1000 uczestników, przystrojonych okolicznością koroną. Za Mędrcami ubranymi w piękne, barwne królewskie stroje, podążali dumnie ich rycerze, wojownicy i dworzanie.

Scenariusz tej rodzinnej, plenerowej imprezy opiera się na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Gdy odnaleźli Niemowlę, oddali Mu pokłon, złożyli dary i wrócili do swojej ojczyzny, głosząc całemu światu radosną nowinę.

Orszak wyruszył po mszy świętej odprawionej w południe w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. W role Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się klerycy naszego diecezjalnego seminarium duchownego. Do Będzina dotarli na kucykach instruktorzy Klubu jeździeckiego Amigo. Trasa orszaku wiodła przez osiedle Warpie i centrum miasta do kościoła św. Trójcy, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku.

W drodze na uczestników Orszaku czekały niespodzianki. Uczestnicy mogli przenieść się na dwór Heroda, do gospody, pośpiewać wspólnie kolędy, by na końcu zobaczyć scenę pokłonu Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli skosztować gorącej grochówki.

Uczniowie naszego Liceum przygotowali trzeci mansjon. Pod Miejskim Ośrodkiem Kultury na ulicy Małachowskiego grupa teatralna „Twarze” pod kierunkiem i z udziałem samej Pani Beaty Czapli, polonistki w naszej szkole, przedstawiła scenę w gospodzie. Dialogi w tej scenie ukazały duchową walkę pomiędzy siłami dobra i zła. Diabeł – nasz przeciwnik – nie przestaje kusić człowieka, aby tylko jadł, pił i bawił się, zapominając o świętości. W naszej obronie stają aniołowi, którzy poruszają ludzkie sumienia, abyśmy odnaleźli drogę do Boga.  

W przygotowaniu orszaku udział wzięli także nasze koleżanki i koledzy z II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie pod opieką Pani Agaty Dworniczak, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie oraz chór „Vox Cordis” pod kierunkiem Pana Michała Sobolewskiego. Narrację całemu wydarzeniu zapewnił Pan Michał Fiuk. Nad każdym szczegółem czuwał początku do końca Ksiądz Proboszcz ks. dr Włodzimierz Skoczny ( nasz absolwent!). Na zakończenie podziękował wszystkim organizatorom i błogosławieństwa udzielił będziński Ksiądz Dziekan Ks. Andrzej Stępień.
Nagłośnienie udostępnił Ośrodek Kultury w Będzinie i Starostwo Powiatu Będzińskiego. Patronat nad tegorocznym Orszakiem Trzech Króli objęli m.in. Biskup sosnowiecki Ks. dr Grzegorz Kaszak i starosta Arkadiusz Watoła.

 

Ks. Grzegorz Maciejewski

Zdjęcia w galerii