Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2014/15

Zimna fuzja…a co to takiego!

Dnia 21 maja 2015 roku odbyła się wycieczka do Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Grupa składająca się z uczniów klas pierwszych miała okazję zobaczyć z bliska urządzania takie jak Plazma Focus, czy akcelerator Van de Graffa. Uczniowie poznali zasadę działania tych urządzeń i mieli możliwość zajrzenia do ich wnętrza.

Oprócz tego odbył się wykład na temat syntezy termojądrowej i jej znaczenia dla energetyki oraz wkładu polskich naukowców w międzynarodowe prace nad tzw. zimną fuzją jądrową. Uczestnicy wycieczki uzyskali informacje o układach toroidalnych jak Tokamak. Ponad to wykładowcy w przystępny sposób wyjaśnili, na czym polega projekt ITER – niezwykle istotny dla rozwoju polskiej i światowej energetyki.
Najważniejsza była jednak możliwość bezpośredniego obcowania z nauką, bowiem uczniowie mogli na własne oczy przekonać się o właściwościach ciekłego azotu i o tym, jak niska temperatura wpływa na inne pierwiastki, a w szczególności na właściwości magnetyczne nadprzewodników wysokotemperaturowych. Mogli, także, samodzielnie wykonać eksperymenty i eksperymenty mogły być na nich wykonane ;)
Na zakończenie przygody z nauką uczniowie obejrzeli szereg doświadczeń wykonanych przez studentów różnych krakowskich uczelni w ramach realizowanego przez nich projektu „Oświeć się” Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni i z pewnością miło będą wspominać ten wyjazd.