Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2015/16

Narodowe czytanie Lalki

Jesteśmy dumni z faktu, że jako szkoła 14.09.2015 r. mogliśmy włączyć się do obchodów Narodowego Czytania. Dzień ten był wyjątkowy nie tylko dla powieści Bolesława Prusa "Lalka", ale przede wszystkim dla Polaków. Wśród osób czytających byli wyjątkowi goście:
- Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel
- Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie Roman Goczoł
- Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Grzegorz Raczek,
czytali także nauczyciele i uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika.

Dziś wiele wybitnych dzieł jest pomijanych. Lektury, które omawiamy w szkołach nie powinny w nich pozostawać, lecz kroczyć z nami przez całe życie. Czytanie polskiej literatury to przecież nie tylko zagłębianie się w niejednokrotnie mistrzowsko zbudowany świat fikcji literackiej. To także odkrywanie polskości minionych epok
i uczenie się w dobie obecnej jedności narodowej, szacunku do naszej kultury a także próba dialogu z przeszłością w celu zrozumienia jej. To w końcu próba zrozumienia nas samych i otaczającego nas świata, który niejednocześnie zaskakuje, rani, fascynuje i tak samo jak nas, zaskakiwał, ranił i fascynował wybitnych twórców, którzy mówią z kart swych powieści o sprawach zrozumiałych, bo naszych ludzkich, codziennych. Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, na jakiej pozycji uplasowało nas życie, dziś będziemy czytać razem jedno, ponadczasowe dzieło. Ta wspólność czytania to jeden z celów, dla których się spotkaliśmy. Kolejny to propagowanie wybitnej literatury, którą bez względu na upodobania literackie powinien czytać każdy z nas.

W tym momencie śmiało możemy powiedzieć za Wolterem: "Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie". Mamy nadzieję, że powieść Bolesława Prusa zyskała dla Państwa nowe znaczenie.


Sonia Kuchna i Wojciech Stobierski