Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2015/16

„CERN i ESA na wyciągnięcie ręki"

Z inicjatywy Uniwersytetu Młodzieżowego Wyższej Szkoły Humanitas 18 grudnia odbył się wykład otwarty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych  pt. „CERN i ESA na wyciągnięcie ręki". Prezentację poprowadził mgr inż. Stanisław Podgórski, informatyk i programista, który od 2011 roku zawodowo związany z CERN (Software Engineer) oraz z ESA (Software Engineer - Young Graduate), wcześniej pracował także w IBM, Groupe SII oraz Sabre Airline Solutions.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły i uczniowie IV LO im. S. Staszica z Sosnowca. Z ogromną uwagą i zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji o projektach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w Amsterdamie (ESA) oraz genewską Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN). Pan Stanisław Podgórski nie tylko przedstawił struktury i działania tak ważnych ośrodków naukowych, ale także zachęcał uczniów do udziału w programach skierowanych do młodych ludzi. Prowadzący wyczerpująco odpowiedział także na pytania słuchaczy, dotyczące pracy w ESA i CERN. Pan Podgórski swoimi opowieściami o wykonywanej pracy zawodowej zmotywował młodych słuchaczy nie tylko do nauki przedmiotów ścisłych: matematyki czy fizyki, podkreślił też konieczność uczenia się języków obcych, zaznaczając, że te umiejętności otwierają wiele międzynarodowych drzwi!