Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2015/16

Prelekcja na Zamku - o historii ludności żydowskiej nieco inaczej...

24 maja klasa 1c miała okazję uczestniczyć w prelekcji historycznej związanej z wystawą pt. Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki. Wystawa prezentowała fotografie autorstwa Faye Schulman, która w czasie II wojny światowej przez 2,5 roku walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko - radzieckiej. Jednocześnie fotografowała i dokumentowała walkę oraz życie codzienne partyzantów.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak wyglądały początki antysemityzmu hitlerowskiego, a także na czym polegała polityka okupanta niemieckiego względem ludności żydowskiej. Poznali historię życia Faye Schulman oraz obejrzeli zrobione przez nią fotografie. Prelekcja była okazją do zapoznania się z fascynującą wystawą, zastanowienia się nad tym jak wyglądało życie ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej oraz odniesienia ich sytuacji do współczesnych czasów.
Laura Majka z Ic