Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2016/17

Wspólna praca się opłaca!!!

Projekt zrealizowany przy współudziale WSB w Dąbrowie Górniczej.

W dniach 24-30 października obecnego roku nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać i zaprzyjaźnić się z młodzieżą ukraińską. Jak się szybko okazało (około 5 minut po zapoznaniu się :) ) to miał być niezwykle udany tydzień. I owszem taki był! Dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej nasi znani i kochani: Maciej Tadej, Zuza Latosińska, Aga Formicka, Robert Duda, Agata Bańska, Piotr Sularz, Paulina Kańtoch i Kamil Czarnik pojechali na tydzień do Ustronia, aby dowiedzieć się, jak to naprawdę jest za wschodnią granicą.

Wiedząc, że będzie to zaledwie tydzień, bez zbędnych ceregieli postanowiliśmy się zaprzyjaźnić. Język, kultura i inne możliwe bariery nie były problemem, mieliśmy okazję przełamywać je podczas wspólnych warsztatów z zakresu sztuki plastycznej oraz kulinarnej, podczas wycieczki do Cieszyna i ekskluzywnego basenu w Gołębiewskim, wspólnych przygotowań do pokazu kultury polsko-ukraińskiej, czy naszych kameralnych spotkań integracyjnych w pokojach, które oczywiście zamieszkiwały mieszane grupy polsko-ukraińskiej młodzieży. Ten wyjazd nie był dla nas jednak tylko dobrą zabawą. W przypadku, kiedy jest się zobligowanym do poświęcania przynajmniej 50% czasu na komunikacje ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi, mimowolnie nawet jest się w stanie podłapać kilka nowinek językowych - oczywiście niektórzy z naszych uczniów kompletnie zatracili się w wykorzystywaniu nowych słów i krąży legenda, iż Maciej Tadej do tej pory nie umie przestawić się na język polski :).  Poza intensywnym kursem nauki języka mieliśmy okazję omówić wiele kwestii związanych z naszymi kulturami, historią, życiem codziennym, obalaliśmy mity, legendy, przywary i wiele innych.
Niestety tydzień ten zleciał dużo szybciej niż się spodziewaliśmy i pomimo próby strajku generalnego, okupacji budynku i wszelkich protestów nadszedł moment kiedy trzeba było się rozstać. Pracownicy hotelu, w którym zorganizowany był projekt Most ponad Granicami, ponoć ledwo uratowali się przed potokiem łez płynących ze słynnego pokoju 312, w którym mieli okazję zamieszkiwać najbardziej zintegrowani uczestnicy wymiany ... oraz pozostałych kilkudziesięciu uczestników, które były do legendarnego numeru zapraszane. :). Jedno jest pewne - nawet jeżeli miałby nastąpić koniec świata, to nasi uczniowie poprzysięgli sobie, że spotkają się ponownie ze swoimi wschodnimi przyjaciółmi i nigdy o nich nie zapomną!

Maciej