Rok szkolny 2016/17

"Przeszczep - darem życia"

W dniu 13 stycznia 2017 r. w auli I LO im. Kopernika w Będzinie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Rozwoju Zagłębia oraz Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej dotyczące transpalnologii. Spotkanie rozpoczął Paweł Kempiński Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, wyjaśniając aspekty moralne, etyczne w świetle nauki papieża Jana Pawła II. Do aktywnego udziału młodzieży podczas spotkania w słowach powitania zachęcali Pani Dyrektor I LO im. M. Kopernika w Będzinie Wanda Zalejska oraz Wicestarosta Będziński Emil Bystrowski.

Następnie goście oraz młodzież wysłuchali prelekcji doktora nauk medycznych Jarosława Wilka, absolwenta naszego liceum, który jest Koordynatorem Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, wykładowcą Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz doktor nauk medycznych Sylwii Sekty z Oddziału Chirurgi Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Po wystąpieniach specjalistów z zakresu medycyny przyszedł czas, aby głos zabrali pacjenci po przeszczepach. I tak o to historię transplantologii serca w Polsce przedstawił Jarosław Cyrynger (7 lat po przeszczepie serca) - Prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Zbigniewa Religii w Warszawie, który przekazał dla szkoły miły upominek na pamiątkę tego spotkania.  O życiu po przeszczepie i swoich dokonaniach, dając nadzieję innym opowiedział Marek Breguła (15 lat po przeszczepie) - pierwszy w Polsce pacjent, któremu z powodzeniem przeszczepiono serce i płuca.

Celem spotkań jest przekazanie rzetelnej wiedzy na temat transplantacji oraz rozwianie wszelkich wątpliwości moralnych, etycznych, które towarzyszą tej dziedzinie w ratowaniu ludzkiego życia.