Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2016/17

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu - odsłona nr 2

Dnia 17 lutego 2017 r. klasa 2e uczestniczyła już w drugich z kolei warsztatach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu organizowanych przez Klub Jagielloński. Tym razem zajrzeliśmy do trzewi samorządu lokalnego. Dowiedzieliśmy się, jakie uprawnienia mają poszczególne szczeble owego samorządu a więc gminy, powiaty i województwa oraz jak przebiega proces wybierania władz do tychże organów. Podzieliliśmy się na dwa miasta, w których przeprowadziliśmy wybory na prezydenta zgodnie z procedurą a więc programem wyborczym i samym głosowaniem.

Prezydent razem z pozostałymi radnymi miał za zadanie stworzenie budżetu, który zostanie przyjęty większością głosów. W przeciwieństwie do poprzednich warsztatów tutaj obeszło się bez gorących sporów politycznych i korumpowania wszystkich mediów. Napotkaliśmy za to inne wyzwanie w postaci takiego zrównoważenia budżetu, aby znalazły się w nim środki zarówno na podstawowe funkcjonowanie miasta a więc utrzymanie dróg, komunikacji publicznej itp. jak i środki, które przeznaczymy na modernizację i inwestycje, przynoszące korzyści długoterminowe.

Powstałe miasta różniły się od siebie diametralnie, jedno stało się krajową stolicą sportu inwestując w nowe baseny i poprawę warunków młodzieży uprawiającej sport, drugie zaś stało się nową doliną krzemową przyciągającą biznesmenów, nowoczesne technologie, bardzo znacząco dofinansowujące miejskie szkoły średnie i pretendujące do tytułu stolicy regionu. Pomimo mniejszych emocji - chociaż powstanie w jednym z miast tęczy wywołało niemałe zamieszanie – udało się nam zauważyć, iż tak naprawdę to, co dzieje się tuż pod naszym nosem a więc w samorządach jest czasami dużo ważniejsze niźli to, co się dzieje w Warszawie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z serii tych pasjonujących warsztatów.

Bartek Nogielski