Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Rok szkolny 2016/17

Na dachu reaktora, czyli wycieczka do Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Grupa młodzieży  z naszej szkoły zwiedziła jedyny w Polsce reaktor jądrowy znajdujący się w NCBJ w Świerku pod Warszawą. Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony do: napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych, neutronowego domieszkowania materiałów półprzewodnikowych, neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

Obejrzeliśmy reaktor zaglądając do niego z „dachu”, poznaliśmy jego budowę i działanie. Zajęcia w reaktorze były uzupełnione lekcjami o promieniotwórczości naturalnej i sztucznej, ochronie radiologicznej i elektrowniach jądrowych.

Było SUPER :)