Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Artykuły

XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny rozstrzygnięty. Mamy Mistrzynie - Laureatki I i III miejsca !!!

1 marca stał się dla reprezentantek naszej szkoły - Zuzanny Kowal i Agnieszki Tyrały z klasy 2c dniem wyjątkowym. Przystąpiły, po eliminacjach szkolnych, do Powiatowego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii.
I to z jakim efektem! Zuzanna uzyskała pierwsze, a Agnieszka trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Zanim jednak poznały werdykt i zostały mistrzyniami ortografii, stanęły przed karkołomnym zadaniem - przystąpiły do napisania dyktanda.

Oto jego kilka pierwszych zdań:

                Mrzonki Ambrożego

Czterdziestopięcioipółletni Ambroży, półarystokrata, pseudoartysta i superarbiter elegancji patrzył na wpół drwiąco na stojące przed nim półotwarte czarodziejskie  pudełko. Z ponad trzydziestu kandydatów Wielka Rada Magii w czasie żmudnej selekcji wybrała właśnie jego. W przeddzień ogłoszenia wyników głosowania Ambroży czuł, że wygra i w dwójnasób opłacą się jego tyludniowe knowania, skądinąd prowadzone bardzo dyplomatycznie...

W czasach zmierzchu pisma, w erze mediów elektronicznych  mamy do czynienia nie tylko z lapidarnością, ale też z brakiem troski o formę wypowiedzi,  o jej poprawność ortograficzną.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to, w jaki sposób się wypowiadamy, świadczy o nas samych. Mówimy (ale i piszemy!) więc poprawnie, bo dbamy o swój wizerunek – wiemy, że wówczas dobrze się prezentujemy, uchodzimy za ludzi kulturalnych, nie dajemy nikomu powodów do krytykowania nas za to, że popełniamy błędy.

"Inwestowanie" w poprawność ortograficzną  wypowiedzi powinno być zatem  priorytetem każdego z nas. Niewątpliwie Zuzanny i Agnieszki przekonywać do tego nie trzeba.